**************************** PhDr. JIŘÍ STANISLAV GUTH-JARKOVSKÝ  ***************************

Heřmanův Městec - Náchod - Praha

(*1861, +1943)

********************************************************

PhDr. Jiří Stanislav Guth-Jarkovský se narodil 24. ledna 1861 v Heřmanově Městci.

V letech 1897 - 1926 redigoval Časopis turistů. Od roku 1915 vedl téměř 12 let KČST jako jeho předseda. Za jeho působení vzrostla členská základna, vytvořila se organizační síť a byly vybudovány nové útulny a chaty. Byl též autorem Společenského katechismu.

PhDr. Jiří Stanislav Guth-Jarkovský zemřel 8. ledna 1943 v Náchodě.

Byl středoškolským profesorem, spisovatelem, organizátorem sportu i hradním ceremoniářem. Pro KČT a později KČST vykonal obrovský díl organizační a propagační a významně se zasloužil o jeho společenské postavení v první republice. Patřil k zakládajícím členům Mezinárodního i Českého olympijského výboru.

Pochován je na Olšanských hřbitovech v Praze.

Pamětní deska z června 2006 v Kostelci nad Orlicí.

PhDr. Jiří Stanislav Guth-Jarkovský a Pierr de Coubertin na olympijském kongresu v roce 1925 v pražské fotografii.