Pražské oslavy výročí ´´´´´´´´´´´´´´´´´´´´´´

Pražské oslavy výročí                                                             ve dnech 26. - 28. října 2018                                             ´´´´´´´´´´´´´´´´´´´´´´´´´´´´´´´´´´´´´´´´´´

• Dne 26. 10.2018 odstartoval třídenní program KČT k výročí založení Československa na náměstí Republiky v rámci celostátních oslav Společné století s bohatým kulturním, hudebním i turistickým programem. Dopoledne zahrála kapela Třehusk a od stanu KČT vyrazily na pěší trasy desítky prvních turistů.
  • V odpoledních hodinách zahájila program Svazu obchodu a cestovního ruchu ministryně průmyslu a obchodu Marta Nováková, za KČT pozdravil přítomné místopředseda Ivan Press.

Náměstí Republiky Praha

Doprovodný kulturní program

Místopředseda Klubu českých turistů Ivan Press

Ministryně průmyslu a obchodu Marta Nováková

Společné století

Třídenní program Klubu českých turistů je součástí národních oslav Společné století. Více informací o dalších akcích v centru Prahy najdete na www.spolecnestoleti.cz.

Akci podporují

Svaz obchodu a cestovního ruchu ČR, Rossmann, Městská část Praha 1, CzechTourism, Magistrát Hl. města Prahy, Ministerstvo kultury, OZP, Lesy ČR, Alpinepro.

Mediální partneři

TV Nova, Blesk, Frekvence 1, Časopis Turista

Pohled na značku od Pražského hradu

Místopředseda Ivan Press a předseda Vratislav Chvátal

• V sobotu 27.10.2018 v rámci oslav 100 let od založení ČSR byl úspěšně zrealizován pokus KČT, zapsat největší turistickou značku do České knihy rekordů, kterou vede agentura Dobrý den z Pelhřimova. Jejich zástupce v sobotním dopoledni značku přeměřil a oznámil přihlížející veřejnosti naměřený výsledek (červená turistická značka má rozměry 5 x 5 metrů).
  • Tato pásová značka je symbolem české turistiky, byla slavnostně pokřtěna a slavnostního křtu se ujal známý horolezec Radek Jaroš, za použití vody z beskydského vrcholu Lysé hory.
  • K vlastnímu vyvěšení obří značky došlo v sobotu na Petřínskou rozhlednu za pomocí české slacklinerky Anny Hanuše Kuchařové a v neděli na náměstí Republiky.

Pohled do historie                                           Klubu českých turistů         ´´´´´´´´´´´´´´´´´´´´´´´´´´´´´´´´´´´

• Turistické značení v příštím roce oslaví 130 let od svého vzniku. Tehdy byla značkaři vyznačena první trasa kolem Svatojanských proudů na Slapy a také trasa na Karlštejn.
  • Jen málo přes rok od založení byla uskutečněna první zahraniční výprava na Světovou výstavu do Paříže, kterého se zúčastnilo 350 turistů. Klub měl tehdy 200 členů. To číslo už samo o sobě o něčem svědčí. Ti se tam nadšeně podívali na právě otevřenou nejvyšší stavbu světa, Eiffelovu věž, a na zpáteční cestě se rozhodli, že finanční zbytek z vybraných peněz věnují na výstavbu malé Eiffelovy věže v Praze. Přestože ten zbytek byl velký, rozhodně ani zdaleka nepokrýval potřeby takového projektu. Jenomže oni se vrátili domů a řekli to vedení klubu. Vedení návrh přijalo a v Národních listech vyšel článek Dr. Kurze "O Praze v blízké budoucnosti". V něm napsal, že v Praze se postaví malá Eiffelova věž a lanovka k ní na Petřín.

Dokument České televize o historii Klubu českých turistů byl vysílán dne 21. října 2018 v 9.35 hodin na ČT Sport a je ke zhlédnutí zde.