Záznam z uskutečněné akce

Předmětná aktivita proběhla dle plánu a na úspěšnost jsou, tak jako vždy, různé pohledy. Skutečností je, že se na tři větve v naší oblasti dostavilo celkem 99 zájemců o podporu významu myšlenky a účast ve všech oblastech dosáhla čísla 1 325, čímž touto cestou všem vyslovujeme díky. Velice pochvalně se vyjadřujeme a vřele děkujeme také pořadatelům za technické zajištění a obětavou práci ve svém volném čase.

Rozhodně je zájem o pokračování onoho projektu pro příští léta, zvláště pak pro příští rok, ve kterém si Klub českých turistů připomene 135. výročí svého založení. Pardubický kraj v turistickém pojetí přirozeně vyvine úsilí pro důstojnou účast a podporu události a bude stále hodnotným článkem v celorepublikovém dění.

´´´´´´´´´´´´´´´´´´´´´´´´´´´´´´´´´´´´´´´´´´´´´´´´´´´´´´´´´´´´´´´´´´´´´´´´´´´´´´´´

Fotografická ukázka pamětních rekvizit

Buton se zavíracím špendlíkem, velikost 4 x 4 cm

Aktualizováno .............................................................................................................................................. Savignat Savig - 22. června 2022

Po hranicích Česka - Stezka Českem, je nekomerčním projektem party nadšenců a Klubu českých turistů. Oficiální dálkový přechod Česka využívá již existující síť turistických značených cest. Stezka má severní a jižní část a je možné ji absolvovat od západu na východ nebo opačně. Na základě těchto námětů vznikl nápad v jeden den obejít celou republiku po již vytyčených a na webových stránkách klubu zveřejněných trasách, převážně po značených turistických trasách v sobotu 11. června 2022, v památný den Klubu českých turistů. Start bude označen logem akce, cíl nebude zajišťován. Účastníci mohou navrženou trasu podle okolností zkrátit. Každý účastník dostane mapku s vyznačenou trasou, kovový buton a pamětní list.

Startovné --- Přihlášení je možné na https://stezkaceskem.kct-db.cz do 31. 5. 2022. Členové KČT platí 15,- Kč, ostatní 20,- Kč. Přihlášení na startu etapy je pro členy KČT 20,- Kč a ostatní 25,- Kč.

POPIS ETAP V PARDUBICKÉM KRAJI

ETAPA PANSKÉ POLE - TVRZ HANIČKA - MLADKOV = 19 KM

Start --- Od 8:00 do 10:00 hodin na parkovišti Tvrz Hanička-Panské pole. Doprava ke startu autobusem nebo pěšky 5 km z Rokytnice v Orlických horách.

Popis trasy --- Pochod začíná u směrovníku značených tras "Hanička, parkoviště". Samotná tvrz Hanička je vzdálena 1,5 km opačným směrem a zájemci ji mohou navštívit. Vycházíme po červené turistické značce, po Jiráskově horské cestě, která je součástí Hřebenovky. Kolem pěchotního srubu Na Holém vcházíme do Žamberských lesů. Po 3 km jsme na rozcestí Pod Zadním vrchem, kde naši cestu křižuje zelená spojnice Rokytnice a Bartošovic. Pokračujeme 3 km k informačnímu místu Žamberské lesy a dále 4 km po červené Kláštereckou alejí na rozcestí U Pašerácké lávky. Po modré značce lze sejít (300m) do údolí Divoké Orlice k lávce a k peřejím Zemské brány. Průchod soutěskou je vzhledem k padající skále uzavřen, takže se musíme vrátit zpět k červené značce a pokračovat k Orlické chatě. Lesní stezkou sejdeme na silnici a z mostu přes řeku si prohlédneme horní část Zemské brány. Po 1 km dojdeme k chatě KČT Na Čiháku. Od chaty pokračuje červená značka 5 km po silnici přes České Petrovice, kolem odbočky ke Kašparově chatě k hraničnímu přechodu CZ/PL Adam. Část této silnice lze nahradit odbočením po žluté značce na rozcestí České Petrovice-křížek. Přejít na polskou stranu hranice a po polské zelené značce, kolem kapličky Czerwony Striumen dojít k hraničnímu přechodu PL/CZ Adam. Po červené značce dojdeme 3 km do Mladkova.

Mapa trasy --- https://mapy.cz/s/jerojutuja.

Odjezdy z Mladkova vlakem --- 13:38, 14:43, 15:38, 16:31, 17:38 hodin.

Informace --- KČT, odbor Žamberk, ing. Jiří Broulík, tel. 725766509, kctzamberk@centrum.cz.

ETAPA MLADKOV - KRÁLÍKY = 16 KM

Start --- Od 8:00 do 9:30 hodin na železniční stanici nebo na náměstí v Mladkově.

Popis trasy --- Z náměstí se po červené značce vydáme k železniční zastávce (700 m), kde je otevřen start pro účastníky, kteří přijedou vlakem. Stoupáme stále po červené značce na Vysoký Kámen (4,5 km) a kolem Převráceného bunkru k dělostřelecké tvrzi Bouda (6,5 km) s možností prohlídky. Po pár stech metrech na rozcestí Nad Boudou odbočíme společně se zelenou k rozcestí Odranec (7 km). Dále pokračujeme po červené značce do Dolních Boříkovic (10,5 km). Po silnici projdeme obcí až k odbočce ke kostelu (12 km) a místní silničkou dojdeme k pěchotnímu srubu U továrny. Po červené značce dojdeme do cíle v Králíkách.

Mapa trasy --- https://mapy.cz/s/noredutupa.

Odjezdy vlaku z Králík --- 13:18, 14:23, 15:18, 16:10, 17:18 hodin.

Informace --- KČT, odbor Jablonné nad Orlicí, Jaroslav Krátký, tel. 602484560, kratky.orlicko@seznam.cz.

ETAPA KRÁLÍKY - DOLNÍ MORAVA = 17 KM

Start --- Od 8:00 do 9:30 hodin ve sportovním areálu ZŠ Králíky.

Popis trasy --- Od startu projdeme po místním značení na Velké náměstí. Po červené značce budeme pokračovat k odbočce ke tvrzi Hůrka a dále k Vojenskému muzeu. Pokračujeme přes Prostření Lipku (3 km) a vrch Roudný do Horní Moravy (10 km) na rozcestí Pod Klepáčem. Po modré značce sejdeme do Dolní Moravy k penzionu Na Rozcestí (12 km). Stále po modré značce vystoupáme až k chatě Slaměnka (17 km), na rozhlednu Stezka v oblacích a projdeme se po visuté lávce, nejdelší na světě. K autobusové zastávce sestoupíme stejnou cestou nebo využijeme lanovku.

Mapa trasy --- https://mapy.cz/s/nevanavede.

Odjezdy z konečné autobusu v Dolní Moravě --- 13:30, 15:40, 16:35 hodin.

Informace --- KČT, odbor Jiskra Králíky, Miroslav Černohous, tel. 737608789, kct-kraliky@seznam.cz.

Savignat Savig - 03. dubna 2022